در دنیای صنعت و تکنولوژی امروز، استفاده از سیم بکسل به عنوان یک قطعه کاربردی در  بسیاری از صنایع، از جمله صنایع نفت و پتروشیمی، حفاری، و ساخت و سازهای بزرگ، پل سازی، جرثقیل و …. مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی سیم بکسل ها برای انتقال بار و نیرو در شرایط مختلف، نقش اساسی ایفا می‌کنند. با این حال، یکی از چالش‌های مهمی که در مورد استفاده از سیم بکسل‌ها رخ می دهد، سایش آن ها است. در ادامه با سایت فروشگاهی الو ابزار همراه باشید تا به بررسی کلی این موضوع بپردازیم و شما را با راهکارهای جلوگیری از فرسایش سیم بکسل ها آشنا کنیم.

سیم بکسل چیست؟

سیم بکسل یک نوع طناب فولادی است که از ترکیب سه جزء اصلی، یعنی مغزی، لایه سیم، و سیم، ساخته می‌شود. در ابتدا، تعدادی سیم به دور هم تابیده می‌شوند تا لایه سیم یا رشته سیم ایجاد شود. سپس این رشته سیم‌ها به دور مغزی که در مرکز قرار گرفته است، تابیده می‌شوند تا سیم بکسل نهایی شکل گیرد.

برای ساخت سیم بکسل از سیم‌های با جنس استیل و فولادی استفاده می‌شود، و این انتخاب مواد به وابستگی به نوع کاربرد و شرایط محیطی مورد استفاده در آینده دارد. قبل از اختراع سیم بکسل، طناب و زنجیرها برای اهداف مشابه استفاده می‌شدند، اما مشکلاتی از جمله مقاومت پایین و پارگی طنابها و زنجیرها وجود داشت.

در سال ۱۹۸۴، مهندسی به نام آلبرت که در یک معدن در کوهستان Harz آلمان فعالیت می‌کرد، موفق به ساخت اولین سیم بکسل فولادی شد. از آن زمان، با پیشرفت علم و صنعت، تولید و استفاده از سیم بکسل گسترش یافته و انواع مختلفی با ویژگی‌ها و مشخصات فنی متنوع توسط شرکت‌ها ارائه می‌شود. این سیم بکسل‌ها برای کاربردهای متعددی از جمله بالا بردن و حرکت در صنایع مختلف استفاده می‌شوند.

روش های مقابله با سایش سیم بکسل چیست؟

سایش سیم بکسل، به خصوص در شرایطی که دما در آن منطقه زیاد باشد رخ می دهد، همچنین تحمل بار زیاد نیز از جمله عواملی است که موجب فرسایش سیم بکسل ها ی شود، به طوری که تحمل بار بیشتر از حد تحمل می‌تواند منجر به نازک شدن و پاره شدن سیم بکسل شده و در نهایت باعث کاهش کارایی و عمر مفتول‌ها گردد. از جمله راهکارهای جلوگیری از سایش سیم بکسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از لایه‌های پلاستیکی در ساختار داخلی

برندهای معتبری مانند کاسار و برایدون به منظور جلوگیری از سایش در لایه‌های درونی بالخصوص در سیم بکسل‌های با مغز فولادی، از لایه‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند. این لایه‌ها می‌توانند به عنوان یک مانع مؤثر در برابر سایش عمل کنند و عمر مفتول را افزایش دهند.

 • استفاده از پروفیل‌های با سطوح تخت در لایه‌های خارجی

برای جلوگیری از سایش در لایه‌های خارجی سیم بکسل، استفاده از پروفیل‌هایی با سطوح تخت از جمله راهکارهای موثر برای جلوگیری از سایش است. این پروفیل‌ها به سیم بکسل یک ساختار با مقاومت بیشتر در برابر سایش می‌بخشند.

 • استفاده از مواد مقاوم در برابر دما

انتخاب موادی که مقاومت خوبی در برابر دماهای بالا دارند، می‌تواند در مقابله با سایش سیم بکسل موثر باشد. موادی نظیر آلیاژهای خاص با خواص مکانیکی و حرارتی مناسب می‌توانند عمر مفید سیم بکسل ها را افزایش دهند.

با توجه به این راهکارها، می‌توان در کاربردهای صنعتی، به ویژه در حوزه‌های ساخت و ساز، از سیم بکسل‌های با عمر طولانی ‌و عملکرد بهینه‌ استفاده کرد.

برای داشتن اطلاعات بیشتر در رابطه با روان کاری (روغن کاری) سیم بکسل کلیک کنید.

چه عواملی موجب سایش سیم بکسل می شوند؟

سایش سیم بکسل یک پدیده پیچیده است که ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. به طور کل عواملی که ممکن است موجب سایش سیم بکسل شوند عبارتند از:

 • فشار مکانیکی بالا

زمانی که فشار مکانیکی روی سیم بکسل ها از مقدار استاندارد بیشتر شود، به طور کل موجب سایش و در نهایت پارگی سیم بکس ها خواهد شد.

 • تغییرات دما

در برخی از صنایع مانند صنایع نفت و پتروشیمی، تغییرات دما می‌تواند به عنوان یک عامل موثر در سایش سیم بکسل باشد. گرمای شدید یا سرمای شدید ممکن است ساختار سیم بکسل را تحت تأثیر قرار داده و عمل سایش را تسریع کند.

 • آلودگی محیط

وجود عومل آلوده مثل گرد و غبار، مواد شیمیایی‌ (مانند مواد خورنده ، که این اتفاق بیشتر در صنعت پتروشیمی رخ می دهد)در محیط اطراف می‌توانند به مرور موجب سایش سطح سیم بکسل شوند همچنین محیط‌هایی با رطوبت زیاد یا حتی حضور آب و شوری ممکن است باعث کاهش مقاومت سیم بکسل و در نتیجه افزایش سایش سیم بکسل شوند.

 • مشخصات ساختاری سیم بکسل

نوع مواد مورد استفاده در ساختار سیم بکسل و طراحی داخلی و خارجی آن نیز می‌تواند تأثیر زیادی در جلوگیری از سایش داشته باشد. مثلاً استفاده از لایه‌های پلاستیکی در داخل ساختار می‌تواند به عنوان یک مانع در برابر سایش عمل کند.

همچنین توجه داشته باشید که استفاده طولانی مدت از سیم بکسل‌ موجب کاهش مقاومت و در نتیجه سایش و پارگی آن می شود. به طور کل با به کارگیری موارد گفته شده می توانید بهینه ترین استفاده را از سیم بکسل های خود داشته باشید و عمر مفید آن ها را افزایش دهید.

راهکارهای افزایش طول عمر سیم بکسل چیست؟

راهکارهای مقابله با سایش سیم بکسل، به ویژه در صنایع با دماهای بالا و شرایط سخت، امری بحرانی است. در این زمینه، ابتکارات متعددی برای افزایش طول عمر سیم بکسل ها و جلوگیری از سایش زودرس ارائه شده‌اند. برخی از راهکارهای افزایش طول عمر سیم بکسل به صورت زیر است.

 • خرید از وب سایت ها و فروشگاه های معتبر

برای داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه خرید سیم بکسل رو لینک دستورالعمل های عمومی برای انتخاب سیم بکسل کلیک کنید.

 • توجه به ضریب ایمنی در هنگام خرید
 • جلوگیری از نماس سیم بکسل با مواد خورنده
 • عایق بندی
 • روغن کاری و …. از جمله راهکارهایی است که به کاربران امکان می‌دهد، که موجب افزایش طول عمر سیم بکسل ها می شود.

سخن پایانی

و در پایان استفاده مناسب و درست از سیم بکسل ها می تواند به شما در استفاده مناسب و صحیح از سیم بکسل ها در وقعیت های مختلف کمک می کند.

 • sepideh
 • بهمن ۳۰, ۱۴۰۲
 • 179 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
Call Now Buttonتماس با واحد فروش: ۶۶۷۶۵۸۰۰